21 stycznia

Photoshop 2020 i Lightroom – nowe funkcje

Adobe przedstawiło światu najnowszą odsłonę aplikacji z pakietu Creative Cloud. Szczególnie warte uwagi są najnowsze wersje programów Photoshop i Lightroom. Mają one sporo usprawnień, które z pewnością się sprawdzą podczas edycji grafik i fotografii. Przyjrzyjmy się kilku najciekawszym funkcjom.

graphic designer z tabletem

Cloud Documents, czyli praca w chmurze

Cloud Documents to jedno z najważniejszych usprawnień Adobe. Producent oprogramowania wprowadza nowy typ pliku. Ma on umożliwić automatyczny zapis i całkowitą synchronizację pomiędzy urządzeniami pracującymi na dokumentach Photoshop. Pliki PSD w formie edytowalnej w chmurze będą miały rozszerzenie .psdc („c” od „cloud”).

Jaka jest główna zaleta nowego rozwiązania Adobe?

Z projektów zachowanych w formacie Cloud Documents będzie można korzystać niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Co więcej, pliki te można będzie edytować na różnych komputerach, a nawet iPad-ach.

Wszystko to ma na celu usprawnienie dzielenia się i zarządzania projektami pomiędzy urządzeniami i użytkownikami. Przechowywane dokumenty nie będą poddawane żadnej kompresji, zachowana będzie pełna jakość i możliwość dalszej edycji.

Adobe Sensei AI

Adobe Sensei to nowy mechanizm oparty o sztuczną inteligencję, który ma pomóc w pracy. Wykorzystuje go coraz więcej funkcji produktów firmy Adobe. Niżej omówimy pokrótce niektóre z nich.

Intuicyjne funkcje wyszukiwarek w Adobe Stock i Photoshop

Rozwiązania te są oparte na sieciach neuronowych Adobe Sensei. Pozwalają grafikom jeszcze szybciej odnaleźć szukaną frazę lub rzecz.

Czyszczenie dokumentów

Funkcja ta umożliwia zrobienie zdjęcia w aplikacji Adobe Scan. Co więcej, pozwala też wykryć jego obramowanie, poprawić perspektywę, poprawić czytelność i przejrzystość tekstu.

Jeszcze prostsze tworzenie

Adobe Sensei ułatwia pracę z powtarzającymi się i zabierającymi czas zadaniami. Niektóre z nich eliminuje. Dotyczy to zwłaszcza takich programów, jak Photoshop, Premiere Rush czy InDesign.

Należy tu też dodać, że wiele inteligentnych rozwiązań opartych o AI usprawnia pracę również w samym programie Photoshop. Więcej o tych innowacjach Adobe opowiemy w dalszej części artykułu.

Zdjęcia z iPhone’a z naturalniej rozmytym tłem

Kolejna nowość również dotyczy programu Photoshop 2020. Wprowadzona została tam nowa funkcja, która pozwala bardziej efektywnie wykorzystywać mapę głębi. Umożliwia też uzyskanie bardziej wiarygodnego rozmycia tła, z płynnym przejściem między obszarami ostrymi a rozmytymi. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku edycji fotografii zrobionych smartfonem.

Lepsze automatyczne zaznacznie

Polecenie „Zaznacz obiekt” znane było już w poprzednich wersjach Photoshopa. Teraz zostało one usprawnione za pomocą Adobe Sensei. Po wprowadzeniu zmian Photoshop potrafi znacznie lepiej analizować obraz. „Odgaduje”, co dokładnie chcemy w nim zaznaczyć. Uzyskane zaznaczenie wymaga jeszcze drobnych poprawek, aby uznać je za dobre. Ale i tak jest to ogromny krok ułatwiający dalszą pracę.

Rozbudowany panel właściwości

Dobrze znany wszystkim użytkownikom programu Photoshop panel właściwości również został zmieniony. Można tam znaleźć nie tylko informacje o obecnie używanej warstwie. Widzimy również kontekst narzędzia, którego w danej chwili używamy. Dodatkowo posiada skróty szybkich akcji, np. usuwania tła.

Nowe okna ustawień

Nowe okna wzorów, gradientów i kształtów ułatwiają korzystanie z tych zasobów, wyświetlając ich graficzne podglądy. Dostajemy bardziej rozbudowany, odświeżony interfejs, w którym możemy zarządzać ustawieniami. Pojawia się również opcja podglądu działania danego ustawienia na żywo.

Oszczędność czasu

Nowe funkcje, które zostały wprowadzone przez Adobe do Photoshopa 2020, nie tylko ułatwiają grafikom pracę, lecz również skracają czas potrzebny na wykonanie zadania. Pokazują to poniższe przykłady.

– Okna „nowy dokument” i „eksportuj jako” działają teraz szybciej.

– Klikając z [Alt/Opt] na jakąkolwiek warstwę, przybliżymy obecny widok do jej zawartości. Jest to przydatne zwłaszcza podczas retuszowania zdjęć (digital painting).

– Przytrzymanie tyldy („~”) zmienia obecnie używany pędzel na gumkę.

– Klawisze strzałek mogą teraz obracać końcówkę pędzla o 1 stopień. Jeżeli dodatkowo przytrzymamy klawisz Shift – obrót wyniesie 15 stopni.

Adobe Lightroom

Adobe nie zapomniało też o takim programie jak Lightroom. On również otrzymał nowe funkcje usprawnienia. Na uwagę zasługują zwłaszcza Panorama Fill Edges i Multi-Batch Export?

Panorama Fill Edges

Chcąc załatać luki powstające przy fotografowaniu panoramy, musieliśmy dotychczas korzystać z Photoshopa. Teraz możemy skorzystać z funkcji Panorama Fill Edges, którą Adobe dodało do programu Lightroom. Wykorzystuje ona mechanizm wypełniania pustych obszarów przy krawędziach panoramy oparty na Content-Aware Fill. Pozwala zaoszczędzić sporo czasu na importowaniu zdjęć.

Multi-Batch Export

Drugą nowością Adobe jest Multi-Batch Export. Funkcja ta podczas korzystania z programu Lightroom pozwala na eksportowanie jednocześnie dwóch ustawień plików, co znacznie przyspiesza pracę. Przykładowo za jednym kliknięciem możemy wyeksportować zdjęcia zarówno w pierwotnym rozmiarze, jak i pomniejszone (do celów publikacji na social mediach).

Wszystkie wspomniane wyżej aktualizacje zaproponowane przez Adobe znacznie ułatwią pracę osób korzystających z Photoshopa czy Lightrooma. Pozwolą zaoszczędzić czas, zwiększą wydajność samych programów. Nie mamy tutaj co prawda do czynienia z ogromnym skokiem technologicznym. Trzeba jednak pamiętać Photoshop istnieje od 30 lat. Każde zmiany, które są w nim wprowadzane, polegają raczej na stopniowej ewolucji niż rewolucji w działaniu aplikacji.

Kacper Witek

Autor artykułu

Projektant graficzny. Studiował grafikę na wydziale Sztuki Nowych Mediów w PJATK, obecnie student reklamy na Collegium Civitas. Od ponad trzech lat pracuje w dziale kreacji agencji interaktywnej Clos Brothers, projektując strony internetowe i kreacje reklamowe. Prywatnie pasjonat użytecznych interfejsów, trójboju siłowego i francuskiego rapu.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie publiczny. Wypełnij pola oznaczone *